Rozpoczęcie nauki w szkole to moment ogromnie ważny w życiu każdego dziecka. Ważne, by proces adaptacji przebiegał optymalnie – budował w dziecku globalne poczucie bezpieczeństwa. Wychodząc naprzeciw tym założeniom w naszej szkole rozpoczęła się innowacja pedagogiczna pt. Dzisiaj przedszkolak – jutro uczeń. Skupia ona swoje działania wokół adaptacji przyszłego ucznia w szkole, oraz integracji uczniów klasy trzeciej z przedszkolakami, poprzez  gry i zabawy edukacyjne, sport, taniec, sztukę oraz teatr.

Innowacja realizowana jest w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej i edukacji przedszkolnej.

Grupa przedszkolaków 5 i 6 letnich z Przedszkola w Leśnej będzie przychodzić na zajęcia do Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Leśnej do klasy III.

Pierwsze takie spotkanie już za nami. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawach, chętnie współpracowali wykonując prace plastyczną. Uczniowie klasy III dzielnie spisali się i objęli opieką przedszkolaki. Myślę, że wszyscy nie mogą doczekać się już kolejnego spotkania.

mgr Emilia Zuziak

21 marca 2015 roku został zorganizowany XXXII Rajd Powitania Wiosny – Marzanna dedykowany pamięci Stanisława Matusika, nauczyciela Szkoły Podstawowej im. K.Makuszyńskiego w Leśnej.

Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli w nim udział, zwiedzili Skarby Łodygowic, a zwłaszcza kościół z XVII w. św. Szymona i Judy Tadeusza  – perłę drewnianego budownictwa sakralnego na Żywiecczyźnie oraz Izbę Regionalną zlokalizowaną w zabytkowym pałacu, ze zbiorem starych mebli, sprzętów domowych i gospodarczych. Wzięli udział w grze terenowej Questing . Następnie  uczniowie udali się do Szczyrku na spotkanie z Janem Byrtem i do schroniska Chata Wuja Toma, które jest drewnianą, stylową chatą góralską, pochodzącą z 1918 r., na Przełęczy Karkoszczonka (736 m n.p.m.).

Ponieważ Rajd był dedykowany nauczycielowi, który pracował w naszej szkole, chcielibyśmy przypomnieć postać Stanisława Bogusława Matusika(1947-2006).

W latach 1992-2006   Stanisław Matusik pracował w Szkole Podstawowej w Leśnej jako nauczyciel wychowania fizycznego. Jedną z jego licznych pasji było krajoznawstwo i turystyka. W ramach Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, działającego przy Komisji Młodzieżowej, zaszczepiał młodym pokoleniom umiłowanie piękna ojczystego kraju. Pracując wcześniej w Kocierzu Moszczenickim, często zdarzało się, że  kupował im z własnych środków bilety na pociąg i autobus oraz posiłki, organizował również zbiórki odzieży dla biedniejszych dzieci.  Był szczególnie wrażliwy na potrzeby dzieci. Jako  przewodnika górskiego cechowała go duża wiedzy merytoryczna i praktyczna oraz wysoka kultura osobista.   Grał na gitarze basowej w zespole muzycznym w żywieckiej restauracji „Polonaia”, a  później w „Prezydencie” i „Magurze” w Bielsku-Białej. Był chodzącą encyklopedią, przeczytał setki książek, nie było krzyżówki, której by nie potrafił rozwiązać.  Będąc zapalonym modelarzem, tworzył, stosując różne techniki, zadziwiające precyzją modele statków, samolotów, czołgów, latawców. Działając w Klubie Modelarskim Śrubka doczekał się licznych naśladowców wśród młodzieży, jej część po opanowaniu warsztatu, zajmowała wysokie lokaty w konkursach modelarskich. Warto zaznaczyć, że wiele zestawów modelarskich, które darował uczniom, zakupił z własnych pieniędzy. Pamiętają o nim koledzy nauczyciele i byli uczniowie czego wyrazem jest opracowana pod kierunkiem Ireny Mikusek nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Leśnej kronika jego działalności. Do jej powstania przyczyniły się: Stanisława Wandzel i Ewa Piecuch.

(notatka biograficzna udostępniona przez Andrzeja Szewczyka)

 

III miejsce w finale powiatu żywieckiego  w mini piłce ręcznej zajęli chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Leśnej. Finał odbył się w Łodygowicach 18 marca 2015 r.

W ćwierćfinale nasi chłopcy rozgromili SP nr 5 z Żywca 6:0. W półfinale nie dali rady SP Łodygowice i ostatecznie zajęli III miejsce w powiecie żywieckim.

Drużynę z Leśnej stanowili: Szymon Urbaś, Michał Kołodziej, Mikołaj Kołodziej, Aleksander Moroń, Bartosz Komuniecki, Szymon Linek, Dominik Semla, Bartosz Piotrowski, Kacper Szołański, Łukasz Zuziak, Błażej Dawid, Dominik Hendzel.

Drużynę przygotował i w turnieju prowadził mgr Dariusz Urbaniak.

W czasie ferii zimowych  uczniowie  ze Szkoły Podstawowej im .K. Makuszyńskiego  w Leśnej, wybrali się do Teatru Banialuka w Bielsku – Białej, w ramach  projektu ,,Edukacja XXI wieku”. Uczniowie z klasy 1-3 oraz 4-6 obejrzeli piękne przedstawienie   pt: ,,Pierścień i Róża”.Po  tym przedstawieniu dzieci brały udział w warsztatach teatralnych, gdzie mogły zobaczyć teatr i przygotowania aktorów do występów.

17 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Leśnej odbyły się Mistrzostwa Gminy Lipowa szkół podstawowych w tenisie stołowym. W zawodach wzięły udział cztery szkoły z naszej gminy – Leśna, Lipowa, Sienna i Słotwina. W obu kategoriach – dziewcząt i chłopców zwycięstwa odniosły drużyny z SP Leśna. Zwycięską drużynę dziewcząt z Leśnej stanowiły : Zuzanna Piątek, Anna Urbaniak, Emilia Pełka i Justyna Mrowiec. Zwycięska drużyna chłopców to: Szymon Urbaś, Bartosz Komuniecki, Mikołaj i Michał Kołodziejowie. Drużyny przygotował i turniej przeprowadził mgr Dariusz Urbaniak.

A oto wyniki w kategorii dziewcząt:

  1. SP Leśna 83 pkt.

  2. SP Sienna 80 pkt.

  3. SP Słotwina 66 pkt.

  4. SP Lipowa 57 pkt.

Kategoria chłopców:

  1. SP Leśna 88 pkt.

  2. SP Sienna 75 pkt.

  3. SP Lipowa 63 pkt.

  4. SP Słotwina 60 pkt.

Klasa piąta wraz z wychowawczynią Anną Skórzak przygotowały dzień patrona Kornela Makuszyńskiego. Z tej okazji odbył się konkurs wiedzy o patronie, w którym udział wzięli uczniowie z klas IV-VI. Zwyciężczynią tego konkursu została uczennica klasy IV a Aleksandra Waliczek , drugie miejsce zajęła  uczennica klasy VI Ada Przedniczek a trze miejsce: uczeń klasy VI Mikołaj Kołodziej oraz uczennica klasy V Kinga Prochot.

Po konkursie wszyscy oglądnęli fragment inscenizacji książki Kornela Makuszyńskiego: Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki.

 

 

26 stycznia odbyła  się Zabawa Karnawałowa zorganizowane  przez Samorząd  Uczniowski  pod czujnym okiem pani Beaty Myśliwiec. Zabawę rozpoczęły dziewczyny z zespołu mażoretek pięknym tańcem belgijskim  do którego zaprosiły  pozostałe dzieci. Na dyskotece  jednak największą atrakcją okazał się rozmaite konkursy  w których  uczniowie chętnie brali udział oraz wybór najciekawszych strojów karnawałowych. Uczniowie samodzielnie przygotowali oprawę muzyczną, zadbali o sprzęt, oświetlenie , a także o porządek po zakończeniu imprezy. Wszyscy bawili się wspaniale.  Nie możemy doczekać się kolejnej szkolnej dyskoteki. Kiedy następna dyskoteka???

W czasie godziny wychowawczej klasa VI  wzięła udział w lepieniu baławanów. Uczniowie podzielili się na grupę chłopców i dziewcząt i przystąpili do budowania swoich dzieł. Kto zwyciężył, oceńcie sami.

W dniu 17stycznia 2015r. uczniowie  klasy 4b, pod opieką mgr Ireny Mikusek odwiedzili twórcę ludowego- pana Józefa Hulkę z Łękawicy. Pan Józef, mimo swojego wieku, wykorzystał swoje kukiełki i dużą stojącą szopkę do przedstawienia kilku fragmentów Jasełek.

Niektóre kwestie były znane dzieciom z Jasełek z ubiegłego roku, które napisał dla naszej szkoły.

Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o życiu w trudnych warunkach po II wojnie światowej, kiedy pan Józef zaczynał swoją przygodę z kolędowaniem, rzeźbieniem, malowaniem na szkle i tworzeniem kukiełek.

Pełni podziwu dla talentu tego niesamowitego człowieka, uczniowie obejrzeli obrazy i rzeźby sprzed wielu lat i te, dzieła, które pan Józef wykonał w ciągu ostatnich dwóch lat. Z niedowierzaniem czytali dyplomy, wyróżnienia i podziękowania, które zgromadził przez wiele lat swojej pracy.

Życzymy panu Józefowi dużo zdrowia i sił do kontynuowania swojej pasji. Mamy nadzieję, że odwiedzimy go  również w przyszłym roku.

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku.  Uczniowie z klas I-III gościli w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości. Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Dzieci z najmłodszych klas  przygotowały wspaniałe występy artystyczne przepełnione radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Maluchy własnoręcznie wykonały także upominki, którymi obdarowały przybyłych gości.