Dzisiaj w naszej szkole po raz kolejny odbyły się działania związane z tematyką bezpieczeństwa. Dotknęliśmy ważnego tematu, jakim jest umiejętne udzielanie pierwszej pomocy.

Przytoczona na początku przez asp. Sławomira Bodka historia młodych bohaterów, którzy uratowali życie motorowerzyście, miała być zachętą dla naszych dzieci do odważnych zachowań oraz unikania postawy obojętności wobec tego, co się wokół nas dzieje.

Dzięki współpracy z ratownikiem medycznym z Pisarzowic, Panem Mateuszem Satławą, dzieci obejrzały prezentację pełnego wyposażenia karetki pogotowia ratunkowego, a także mogły obserwować profesjonalną akcję ratunkową poszkodowanego w wyniku upadku z wysokości. Przyjazd karetki na sygnale i sprawne działania ratowników zrobiły duże wrażenie na wszystkich obserwatorach.

Pod okiem profesjonalistów przeprowadziliśmy pomiędzy reprezentantami szkół z Lipowej, Słotwiny oraz Leśnej konkurs udzielania pierwszej pomocy. Składał się on z testu oraz działań praktycznych, czyli poprawnie wykonanej resuscytacji krążeniowo- oddechowej.

Uczniowie klasy Va wystąpili w przedstawieniu pt. ” Zanim przyjedzie lekarz”, natomiast klasa II a i III zaprezentowały się w piosence pt. „Ratowniczy rap”. Gościem honorowym był Wójt Gminy Lipowa Pan Jan Góra.

Mamy nadzieję, że to co zobaczyli i usłyszeli nasi uczniowie uświadomiło im, że każdy niezależnie od wieku może uratować komuś życie.

Dziękujemy sponsorom, za udzielenie naszej szkole wsparcia finansowego, bez którego organizacja Dnia Bezpieczeństwa nie byłaby możliwa. Firmy zaprzyjaźnione to Hotel ” Zimnik”, ” Ryś” Market oraz F.H.U. Hankus Stanisław.
Organizator: Anna Ryszka

W poniedziałek 26 października odbyła się pierwsza w tym roku dyskoteka szkolna dla klas I-III i IV-VI. Inicjatorem zabawy był Samorząd Uczniowski. Wszyscy bawili się w rytmie znanych i lubianych przebojów. Jednak największą atrakcją dla uczniów okazał się pokaz tańca belgijskiego oraz zumba dance w orientalnym stylu. Niesamowita energia oraz entuzjazm dobrze bawiących się uczniów udzielały się również nauczycielom. Po dyskotece wszyscy  jednogłośnie stwierdzili, że była to najlepsza w tym roku szkolnym impreza. Uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejną, tym razem zabawę andrzejkową.

mgr Beata Myśliwiec

W sobotę dziewczynki i chłopcy z klasy 5 a oraz 5 b rozegrali dwa mecze sparingowe w Szkole Podstawowej w Lipowej. Wspaniale oglądało się ich zaangażowanie i wolę walki. Wszyscy bardzo chętnie poświęcili swoje sobotnie popołudnie- humory dopisywały, więc mamy nadzieję, że takie spotkania szybko się powtórzą.

mgr Anna Ryszka

 27 października w Świetlicy szkolnej z p. Anną Sapeta i p. Marceliną Rypień obchodziliśmy ,,Dzień Jabłka”. Celem zorganizowania tego święta było zachęcenie dzieci do spożywania jabłek i ich przetworów jako źródła witamin, przypomnienie wartości odżywczych owoców, a także dostarczenie dzieciom radości ze wspólnej zabawy poprzez wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania się.
Zajęcia rozpoczęliśmy od wysłuchania wiersza pt. ,,Jabłka” L. Krzemienieckiej. Na stole postawiliśmy kosz pełen kolorowych jabłek, z naszych sadów i zastanawialiśmy się co można z nich przyrządzić. Po umyciu rąk wspólnie, zabraliśmy się do przygotowań.
Uczniowie samodzielnie kroili jabłka na kawałki, z których powstał – świeżo wyciśnięty sok. Dzieci nadziewały również jabłka i przygotowywały je do pieczenia.
Tego dnia wszyscy brali udział w grach i konkursach, oczywiście z jabłkiem w roli głównej. Odbył się quiz o przysłowiach i zwrotach o jabłku, a zwycięzcy zostali nagrodzeni owocowymi przepaskami z emblematem jabłka.
Uczestnicy święta wykonali grupową pracę plastyczną pt. ,,Jesienne jabłko” i razem odśpiewali piosenkę ,,Owocowy blues”.
Na zakończenie ,,Dnia Jabłka” w stołówce szkolnej czekał na nas pyszny poczęstunek – pieczone jabłka, przygotowane wcześniej przez małych kucharzy.
mgr Anna Sapeta

22 października klasa I b wybrała się na swoją pierwszą klasową wycieczkę. Uczniowie,  spacerując po parku w Żywcu, podziwiali jesienną przyrodę. Od samego początku wypatrywali zwierząt, zbierali dary jesieni: liście, żołędzie i kasztany.

Kolejnym punktem naszej wycieczki były warsztaty i lekcja muzealna w Miejskim Muzeum w Żywcu, tam dzieci dowiedziały się, jakimi zabawkami bawili się nasi dziadkowie. Następnie mogli  sami ozdobić drewniane zabawki. Warsztaty prowadził etnograf, który cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dzieci.

W drodze powrotnej przez park udało się dzieciom wypatrzyć wiewiórkę, której z wielkim zainteresowaniem przyglądały się dłuższą chwilę.

 

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w zbiórce karmy w postaci puszek, makaronu, ryżu, suchej karmy, a także rzeczy do ocieplania kojców (koców, pledów, dużych ręczników) dla psów i kotów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Żywcu.

Akcja potrwa od 19 do 30 października 2015r.

Prosimy o włączenie się do akcji!!!

 

Za ofiarność, dziękujemy!!!

Członkowie Klubu Wiewiórka wraz z opiekunem, p. Dagmarą Dziedzic.

W dniu 16.10.2015 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty dla klas I-­VI, pt. „Osobliwości przyrody Beskidzkich Parków Krajobrazowych” zorganizowane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oddział w Żywcu. Głównym celem zajęć było ukazanie wartości przyrodniczych ciekawych miejsc i obiektów: pomników przyrody, stanowisk dokumentacyjnych czy użytków ekologicznych, a także zagrożeń dla przyrody na obszarze Żywieckiego Parku Krajobrazowego, Parku Krajobrazowego Beskidu Małego i Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Uczniowie z  zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach i już nie mogą doczekać się kolejnych warsztatów.

Z okazji święta edukacji, w szkole odbył się apel, na który zostali zaproszeni wyjątkowi goście, był wójt gminy pan Jan Góra, emerytowane panie nauczycieli, które pracowały w naszej szkole,  rodzice z  rady rodziców. Pan wójt wszystkim nauczycielom złożył serdeczne życzenia okazji ich święta. Niektórzy nauczyciele oraz pracownicy szkoły otrzymali nagrody a wszyscy usłyszeli wiele miłych życzeń, które złożyli uczniowie oraz rodzice. Program artystyczny przygotowała klasa IV i nosił tytuł „To tylko kabaret” Uczniowie przygotowali kilka krótkich scenek kabaretowych, piosenki oraz taniec, czym wprawili widzów w lekki , humorystyczny nastrój.

 

W dniu 17 października 2015r. 9 uczniów (Wiktoria Wandzel, Joanna Ciućka, Mariola Mrowiec, Patrycja Raczek, Patryk Raczek, Kinga Matlak, Kinga Miśkiewicz, Szymon Bednarz i Łukasz Zuziak) pod opieką mgr Ireny Mikusek przyłączyło się do 60 innych osób chcących zdobyć Perłę Beskidu Śląskiego – Baranią Górę(1220m n.p.m.)

Wyruszyliśmy z Koniakowa, spod Koczego Zamku, gdzie piękną legendę opowiedział nam p. Andrzej Szewczyk, a my w prawdziwie jesiennej, mglistej pogodzie  wprawialiśmy się w klimat wędrówki.

Szlakiem niebieskim przez Przełęcz Koniakowską w delikatnej mżawce dotarliśmy do schroniska PTTK Przysłop pod Baranią Górą. Tam, po krótkim odpoczynku zwiedziliśmy Muzeum Historii Turystyki Górskiej, a że pogoda nie była zbyt pewna, zrezygnowaliśmy ze zdobycia szczytu Baraniej (choć byli tacy, którzy uparcie chcieli iść).

Schodziliśmy bardzo błotnistym szlakiem koloru żółtego do Kamesznicy i na ostatnich 100 m ulewny deszcz zmusił nas do przyspieszenia kroku. Trochę zmoczeni i ubłoceni, ale szczęśliwi i dotlenieni górskim powietrzem, wróciliśmy z wycieczki turystycznej „do źródeł Wisły i Olzy.”

W poniedziałek 12 października 2015r. zaskoczeni zimową aurą, uczniowie kl. 5a pod opieką pani Marceliny Rypień i pani Anny Sapety wybrali się do kopalni soli w Wieliczce, która jako jedna z dwunastu pierwszych zabytków na świecie zostałą wpisana na listę UNESCO 35 lat temu.

Zwiedzanie kopalni miało formę aktywnej wyprawy. Pod ziemią na dzieciaki czekały górnicze zadania: m.in. tragarza, mapowego, mierniczego, metaniarza, kruszaka, dzięki którym, na własnej skórze testowały trudy podziemnego fachu. Splatanie lin, pozyskiwanie soli, mierzenie kasztu, wytyczanie drogi według mapy – wyprawa w głąb ziemi była okazją, aby nabyć wiedzę poprzez doświadczenie. Świadczy o tym certyfikat, jaki otrzymał każdy uczestnik po zdanym egzaminie na końcu „Trasy górniczej”. Zabawa była wspaniała dla ciekawych świata, poszukiwaczy wrażeń i emocji, zwolenników aktywnego spędzania czasu.
Kolejnym punktem wycieczki był Krakowski Rynek, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza. Pomimo chłodu humory dopisywały. Uczniowie wrócili do domu z własnoręcznie pozyskaną bryłą soli, która symbolizuje trwałość, pomyślność oraz pieczętuje przyjaźń.