Klasa piąta wraz z wychowawczynią Anną Skórzak przygotowały dzień patrona Kornela Makuszyńskiego. Z tej okazji odbył się konkurs wiedzy o patronie, w którym udział wzięli uczniowie z klas IV-VI. Zwyciężczynią tego konkursu została uczennica klasy IV a Aleksandra Waliczek , drugie miejsce zajęła  uczennica klasy VI Ada Przedniczek a trze miejsce: uczeń klasy VI Mikołaj Kołodziej oraz uczennica klasy V Kinga Prochot.

Po konkursie wszyscy oglądnęli fragment inscenizacji książki Kornela Makuszyńskiego: Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki.

 

 

26 stycznia odbyła  się Zabawa Karnawałowa zorganizowane  przez Samorząd  Uczniowski  pod czujnym okiem pani Beaty Myśliwiec. Zabawę rozpoczęły dziewczyny z zespołu mażoretek pięknym tańcem belgijskim  do którego zaprosiły  pozostałe dzieci. Na dyskotece  jednak największą atrakcją okazał się rozmaite konkursy  w których  uczniowie chętnie brali udział oraz wybór najciekawszych strojów karnawałowych. Uczniowie samodzielnie przygotowali oprawę muzyczną, zadbali o sprzęt, oświetlenie , a także o porządek po zakończeniu imprezy. Wszyscy bawili się wspaniale.  Nie możemy doczekać się kolejnej szkolnej dyskoteki. Kiedy następna dyskoteka???

W czasie godziny wychowawczej klasa VI  wzięła udział w lepieniu baławanów. Uczniowie podzielili się na grupę chłopców i dziewcząt i przystąpili do budowania swoich dzieł. Kto zwyciężył, oceńcie sami.

W dniu 17stycznia 2015r. uczniowie  klasy 4b, pod opieką mgr Ireny Mikusek odwiedzili twórcę ludowego- pana Józefa Hulkę z Łękawicy. Pan Józef, mimo swojego wieku, wykorzystał swoje kukiełki i dużą stojącą szopkę do przedstawienia kilku fragmentów Jasełek.

Niektóre kwestie były znane dzieciom z Jasełek z ubiegłego roku, które napisał dla naszej szkoły.

Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o życiu w trudnych warunkach po II wojnie światowej, kiedy pan Józef zaczynał swoją przygodę z kolędowaniem, rzeźbieniem, malowaniem na szkle i tworzeniem kukiełek.

Pełni podziwu dla talentu tego niesamowitego człowieka, uczniowie obejrzeli obrazy i rzeźby sprzed wielu lat i te, dzieła, które pan Józef wykonał w ciągu ostatnich dwóch lat. Z niedowierzaniem czytali dyplomy, wyróżnienia i podziękowania, które zgromadził przez wiele lat swojej pracy.

Życzymy panu Józefowi dużo zdrowia i sił do kontynuowania swojej pasji. Mamy nadzieję, że odwiedzimy go  również w przyszłym roku.

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych i najsympatyczniejszych dni w roku.  Uczniowie z klas I-III gościli w swoich progach bardzo wielu najmilszych gości. Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Dzieci z najmłodszych klas  przygotowały wspaniałe występy artystyczne przepełnione radością, śpiewem, tańcem i muzyką. Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich dzieci otrzymują wiele ciepła i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Maluchy własnoręcznie wykonały także upominki, którymi obdarowały przybyłych gości.

 

Drodzy uczniowie, z okazji rozpoczynającego się nowego roku 2015 życzymy Wam

 wiary we własne możliwości,

dobrego i mądrego życia,

 wytrwałości,

 nadziei i wiary w sens i przychylność świata,

odkrywania  i rozwijania własnych pasji i zainteresowań,

poczucia spełnienia i  osiągania sukcesów na miarę własnych możliwości.

miłości i uwagi ze strony Wam najbliższych,

zdrowia,

uśmiechu,

wielu radosnych chwil, podczas których będziecie czuli się szczęśliwi.

Wiersz staroświecki

 

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,

by wszystko się nam rozplatało,

węzły, konflikty, powikłania.

 

Oby się wszystkie trudne sprawy

porozkręcały jak supełki,

własne ambicje i urazy

zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

 

Oby w nas paskudne jędze

pozamieniały się w owieczki,

a w oczach mądre łzy stanęły

jak na choince barwnej świeczki.

 

Niech anioł podrze każdy dramat

aż do rozdziału ostatniego,

i niech nastraszy każdy smutek,

tak jak goryla niemądrego.

 

Aby się wszystko uprościło -

było zwyczajne – proste sobie -

by szpak pstrokaty, zagrypiony,

fikał koziołki nam na grobie.

 

Aby wątpiący się rozpłakał

na cud czekając w swej kolejce,

a Matka Boska – cichych, ufnych -

na zawsze wzięła w swoje ręce.

Jan Twardowski

praca2

 

Od kilku lat zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości na Jasełka, które przygotowują uczniowie naszej szkoły. W tym roku przedstawienie o tej wyjątkowej świątecznej tematyce przygotowały klasy VI, II, III oraz kilku uczniów z klasy IV b.  Jasełka powstały w oparciu o teksty L. Rydla Betlejem polskie, oraz wiersze J. Twardowskiego. Ponadto uczniowie przygotowali wiele kolęd i piosenek świątecznych, a także tańce.

Przedstawieniu towarzyszył kiermasz świąteczny, na którym w tym roku sprzedawaliśmy ozdoby świąteczne wykonane z piernika.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli nam w przygotowaniu tej pięknej uroczystości: zwłaszcza w przygotowaniu strojów, dekoracji, zgromadzeniu rekwizytów i  pomoc w  pieczeniu i ozdabianiu piernikowych ozdób.

Pamiętaj, będą ludzie smutni, opuszczeni,
niepotrzebni nikomu-
nikt z nimi słowa nie zamieni,
nie zaprosi do swego domu.
Weź do ręki biały opłatek,
choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić
i życz szczęścia całemu światu,
niech się wszystkie serca rozweselą.
 Zygmunt Kunstman

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. To również wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów, które są nierozerwalną częścią naszej kultury. Obrzędami, które pielęgnujemy w naszej szkole jest coroczne wystawianie Jasełek oraz wspólne kolędowanie.

W świąteczny nastrój wprowadzały uczniów naszej szkoły Jasełka przygotowane przez uczniów klas: VI, II, III oraz IV b.  Jasełka przygotowane były w oparciu o  Betlejem polskie L. Rydla oraz wiersze J. Twardowskiego. Urozmaiceniem znanych wszystkim scen były tańce, kolędy góralskie i piosenki o tematyce świątecznej. Uzupełnieniem przedstawienia była piękna dekoracja oraz starannie przygotowane stroje młodych artystów.

Uczniowie klasy Ib  przez tydzień poznawali tradycje związane z nadejściem Świąt  Bożonarodzeniowych. Pod okiem pani, dzieci wykonywały ozdoby świąteczne , ubierały  choinkę . Na podsumowanie kręgu tematycznego dzieci wykonywały piękne choinki,które stały się ozdobą świątecznych stołów.