Drodzy uczniowie, z okazji rozpoczynającego się nowego roku 2015 życzymy Wam

 wiary we własne możliwości,

dobrego i mądrego życia,

 wytrwałości,

 nadziei i wiary w sens i przychylność świata,

odkrywania  i rozwijania własnych pasji i zainteresowań,

poczucia spełnienia i  osiągania sukcesów na miarę własnych możliwości.

miłości i uwagi ze strony Wam najbliższych,

zdrowia,

uśmiechu,

wielu radosnych chwil, podczas których będziecie czuli się szczęśliwi.

Wiersz staroświecki

 

Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,

by wszystko się nam rozplatało,

węzły, konflikty, powikłania.

 

Oby się wszystkie trudne sprawy

porozkręcały jak supełki,

własne ambicje i urazy

zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

 

Oby w nas paskudne jędze

pozamieniały się w owieczki,

a w oczach mądre łzy stanęły

jak na choince barwnej świeczki.

 

Niech anioł podrze każdy dramat

aż do rozdziału ostatniego,

i niech nastraszy każdy smutek,

tak jak goryla niemądrego.

 

Aby się wszystko uprościło -

było zwyczajne – proste sobie -

by szpak pstrokaty, zagrypiony,

fikał koziołki nam na grobie.

 

Aby wątpiący się rozpłakał

na cud czekając w swej kolejce,

a Matka Boska – cichych, ufnych -

na zawsze wzięła w swoje ręce.

Jan Twardowski

praca2

 

Od kilku lat zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej miejscowości na Jasełka, które przygotowują uczniowie naszej szkoły. W tym roku przedstawienie o tej wyjątkowej świątecznej tematyce przygotowały klasy VI, II, III oraz kilku uczniów z klasy IV b.  Jasełka powstały w oparciu o teksty L. Rydla Betlejem polskie, oraz wiersze J. Twardowskiego. Ponadto uczniowie przygotowali wiele kolęd i piosenek świątecznych, a także tańce.

Przedstawieniu towarzyszył kiermasz świąteczny, na którym w tym roku sprzedawaliśmy ozdoby świąteczne wykonane z piernika.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli nam w przygotowaniu tej pięknej uroczystości: zwłaszcza w przygotowaniu strojów, dekoracji, zgromadzeniu rekwizytów i  pomoc w  pieczeniu i ozdabianiu piernikowych ozdób.

Pamiętaj, będą ludzie smutni, opuszczeni,
niepotrzebni nikomu-
nikt z nimi słowa nie zamieni,
nie zaprosi do swego domu.
Weź do ręki biały opłatek,
choćbyś nawet nie miał go z kim dzielić
i życz szczęścia całemu światu,
niech się wszystkie serca rozweselą.
 Zygmunt Kunstman

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, przepełniony rodzinnym ciepłem, radością i miłością. To również wielowiekowa tradycja oraz pielęgnowanie obrzędów, które są nierozerwalną częścią naszej kultury. Obrzędami, które pielęgnujemy w naszej szkole jest coroczne wystawianie Jasełek oraz wspólne kolędowanie.

W świąteczny nastrój wprowadzały uczniów naszej szkoły Jasełka przygotowane przez uczniów klas: VI, II, III oraz IV b.  Jasełka przygotowane były w oparciu o  Betlejem polskie L. Rydla oraz wiersze J. Twardowskiego. Urozmaiceniem znanych wszystkim scen były tańce, kolędy góralskie i piosenki o tematyce świątecznej. Uzupełnieniem przedstawienia była piękna dekoracja oraz starannie przygotowane stroje młodych artystów.

Serdecznie zapraszamy na szkolne Jasełka połączone z kiermaszem świątecznym w dniu 19 grudnia (piątek) o godzinie 18.00.

27 listopada odbyły się  andrzejki szkolne zorganizowane  przez Samorząd  Uczniowski  pod czujnym okiem pani Beaty Myśliwiec. Zabawę rozpoczęły dziewczyny z zespołu mażoretek pięknym tańcem belgijskim  do którego zaprosiły  pozostałe dzieci.  Na dyskotece  jednak największą atrakcją okazał się ,,Salon Wróżb, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się co ich czeka w przyszłości. Podczas  zabawy Uczniowie samodzielnie przygotowali oprawę muzyczną, zadbali o sprzęt, oświetlenie oraz zabawy ,a także o porządek po zakończeniu imprezy. Wszyscy bawili się wspaniale.  Nie możemy doczekać się kolejnej szkolnej dyskoteki. Kiedy następna dyskoteka???

Materiały dydaktyczne do nauczania najmłodszych to nie tylko papierowy podręcznik i zeszyt ćwiczeń, ale przede wszystkim płyty CD, podręcznik interaktywny wyświetlany w trakcie lekcji na tablicy interaktywnej czy platforma e-learningowa.

Klasa 1  b  pracując z tablicą interaktywną  i korzystając z multibuka , może rozwijać kreatywność poprzez malowanie lub rysowanie przy użyciu edytora grafiki . Dzieci wykonując tego typu zadania jednocześnie uczą się obsługi potrzebnych programów i aplikacji.
Ponadto wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi interaktywnych pozwala dzieciom  bezboleśnie wkroczyć w etap poważnej nauki i motywuje je do samodzielnego pogłębiania wiedzy. Kolorowe animacje, dźwięki i filmy zawierają niezbędną treść merytoryczną i umożliwiają uczniom kształtowanie umiejętności  nauki pisania, czytania ,liczenia. Multimedia sprawiają również, że dzieci angażują różne zmysły i nie są już pasywnymi odbiorcami informacji, ale mogą samodzielnie określić tempo i kierunek zdobywania wiedzy. Dzieci wpływając na pracę programu, mogą wykonywać te funkcje, które je szczególnie zainteresowały lub przerywać te działania, które je nudzą. Dzieci mogą w barwny i ciekawy sposób poznawać świat liter i cyfr.

Szkolne Kółko Teatralne działające w ramach zajęć prowadzonych w projekcie Edukacja XXI wieku przygotowało i zaprezentowało współczesną wersję znanej baśni: Kopciuszek”. Brawurowym występom młodych aktorów towarzyszyła muzyka i taniec. Przedstawienie w humorystyczny sposób przemycało ważne treści, że rodzina jest najważniejsza oraz , że prawdziwego uczucia warto szukać i trzeba o nie się postarać, a także, że bycie egoistą nie popłaca…

W listopadzie w naszej szkole w ramach projektu „Edukacja XXI” organizowane były zajęcia warsztatowe związane z pierwszą pomocą. Celem warsztatów było  nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczniowie klas I-III oraz IV-VI biorąc w nich udział zdobyli podstawową wiedzę na temat różnorodnych niebezpiecznych sytuacji, w których mogą się znaleźć, sposobów reagowania w sytuacjach kryzysowych. Każdy mógł przećwiczyć, jak udzielać pierwszej pomocy, jak poprawnie wezwać pogotowie.

 

 

Dzieci ze szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego  w Leśnej mogły wyjechać   na wycieczkę   do Gliwic z projektu ,,  Edukacja XXI  wieku’’ .Uczniowie  zwiedzali  Palmiarnie ,mogli  tam obejrzeć kanaryjskie palmy daktylowe, palmy podzwrotnikowe, rośliny użytkowe, a także akwaria z żółwiami, gady w terrariach czy egzotyczne papugi i kanarki. Szczególną atrakcją był  pawilon akwarystyczny, prezentujący ryby w czterech zbiornikach o różnych środowiskach słodkowodnych: Amazonia, Tanganika, Rzeki Polski i Rzeki Azji południowo-wschodniej. Później poszliśmy do Teatru Muzycznego  na przedstawienie  pt.: ,,Dźwięki  muzyki’’.Dzieci pełne wrażeń wróciły do domów.