W dniach 13.04 -14.04 2015 r.  w żywieckim MCK-u odbył się Festiwal Artystyczny pt: Moja Pasja”, zorganizowany pod patronatem burmistrza miasta Antoniego Szlagora i starosty Antoniego Kalaty. W konkursie muzyczno-tanecznym zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego z Leśnej. Zespół muzyczny, w którego skład wchodzili: Maja Caputa,

Kinga Prochot, Gabriela Pastor z  kl. 5 oraz Sebastian Krasny z  kl.4 b  wykonali dwa utwory: „Alleluja’’, ,,Lala-love”, którymi wywalczyli III miejsce. Natomiast zespół taneczny „Dziewczyny spod szóstki” reprezentowały uczennice z kl. IV b: Wiktoria  Białek, Joanna Ciućka, Joanna Kliś, Natalia Kliś, Julia Łagodzka, Mariola Mrowiec, Magdalena Prochot, Patrycja Raczek, Wiktoria Wandzel, Dominika Wróbel, Aleksandra Zuziak ,Kinga Zielińska ,wykonały dwa układy taneczne z mażoretkami. Pomimo, iż ich debiut nie przyniósł im sukcesu, to wcale nie straciły ducha walki. Poprzez ten konkurs uczniowie naszej szkoły, mieli możliwość nawiązania nowych kontaktów, wymiany pomysłów, doświadczeń oraz integracji środowiska artystycznego. Już nie mogą doczekać się kolejnej edycji konkursu. Do konkursu zespół muzyczny przygotował pan Zbigniew Mastela, a zespół  taneczny pani Beata Myśliwiec.

mgr Beata Myśliwiec

 

 

14 kwietnia w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce odbyła się kolejna edycja Gminnego Konkursu Matematycznego o Puchar Dyrektora Gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowało czworo uczniów z klasy VI: Justyna Mrowiec, Aleksander Moroń, Szymon Urbaś oraz Bartosz Piotrowski. Po godzinie zmagań z zadaniami matematycznymi Nasza szkoła zajęła II miejsce w gminie z jednopunktową stratą do tegorocznej zwycięskiej drużyny szóstoklasistów z Lipowej. To jednak nie koniec sukcesów naszych matematyków. Justyna Mrowiec uplasowała się na I miejscu spośród uczestników konkursu – udowadniając, że Potyczki Matematyczne nie są dla niej straszne.

Gratulujemy reprezentantom naszej szkoły!
mgr Aneta Dybał-Kubica

9 kwietnia uczennica naszej szkoły Kinga Miśkiewicz z kl. V brała udział w Finale XX Konkursu Wiedzy Biblijnej, który  został przeprowadzony w Górkach Wielkich koło Skoczowa. Spotkanie rozpoczęło się Nabożeństwem Biblijnym w kościele parafialnym. Następnie uczestnicy pisali test wiedzy z Ewangelii św. Marka. Po przerwie na posiłek zostały ogłoszone wyniki.  Ks. Biskup Piotr Greger rozdał nagrody i pamiątkowe dyplomy. Naszej uczennicy nie udało się zdobyć czołowego miejsca, ale jej udziału w finale diecezjalnym obejmującym Powiat Żywiecki, Powiat Bielski i Powiat Cieszyńskim jest dużym sukcesem. GRATULUJEMY!

Tradycyjnie 23 marca  uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej  pożegnali kalendarzową zimę i powitali długo oczekiwaną wiosnę. Chociaż wielu uczniom pierwszy dzień wiosny kojarzy się głównie z wagarami, Samorząd Uczniowski nie pozwolił uczniom nudzić się, a tym bardziej uciec z lekcji.

Klasy młodsze wzięły udział w konkursie pt. „Od przedszkola do Opola”, gdzie zaprezentowały piosenki o tematyce wiosennej. Dodatkową atrakcją był taniec żabek przygotowany przez uczniów klasy I b.

Punktem kulminacyjnym imprezy okazał się program „Mam Talent”, który przewidziany był dla uczniów klas IV-VI. Uczniowie zaprezentowali swoje nadzwyczajne umiejętności w poszczególnych kategoriach, takich jak: śpiew, taniec, rysunek, gra na instrumentach, stylizacja fryzury.

Samorząd Uczniowski dla wszystkich uczniów przygotował słodką niespodziankę, wszyscy wesoło się bawili i z niecierpliwością oczekują kolejnych atrakcji.

Beata Myśliwiec

 

Rozpoczęcie nauki w szkole to moment ogromnie ważny w życiu każdego dziecka. Ważne, by proces adaptacji przebiegał optymalnie – budował w dziecku globalne poczucie bezpieczeństwa. Wychodząc naprzeciw tym założeniom w naszej szkole rozpoczęła się innowacja pedagogiczna pt. Dzisiaj przedszkolak – jutro uczeń. Skupia ona swoje działania wokół adaptacji przyszłego ucznia w szkole, oraz integracji uczniów klasy trzeciej z przedszkolakami, poprzez  gry i zabawy edukacyjne, sport, taniec, sztukę oraz teatr.

Innowacja realizowana jest w ramach zajęć edukacji wczesnoszkolnej i edukacji przedszkolnej.

Grupa przedszkolaków 5 i 6 letnich z Przedszkola w Leśnej będzie przychodzić na zajęcia do Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Leśnej do klasy III.

Pierwsze takie spotkanie już za nami. Dzieci wspólnie uczestniczyły w zabawach, chętnie współpracowali wykonując prace plastyczną. Uczniowie klasy III dzielnie spisali się i objęli opieką przedszkolaki. Myślę, że wszyscy nie mogą doczekać się już kolejnego spotkania.

mgr Emilia Zuziak

21 marca 2015 roku został zorganizowany XXXII Rajd Powitania Wiosny – Marzanna dedykowany pamięci Stanisława Matusika, nauczyciela Szkoły Podstawowej im. K.Makuszyńskiego w Leśnej.

Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli w nim udział, zwiedzili Skarby Łodygowic, a zwłaszcza kościół z XVII w. św. Szymona i Judy Tadeusza  – perłę drewnianego budownictwa sakralnego na Żywiecczyźnie oraz Izbę Regionalną zlokalizowaną w zabytkowym pałacu, ze zbiorem starych mebli, sprzętów domowych i gospodarczych. Wzięli udział w grze terenowej Questing . Następnie  uczniowie udali się do Szczyrku na spotkanie z Janem Byrtem i do schroniska Chata Wuja Toma, które jest drewnianą, stylową chatą góralską, pochodzącą z 1918 r., na Przełęczy Karkoszczonka (736 m n.p.m.).

Ponieważ Rajd był dedykowany nauczycielowi, który pracował w naszej szkole, chcielibyśmy przypomnieć postać Stanisława Bogusława Matusika(1947-2006).

W latach 1992-2006   Stanisław Matusik pracował w Szkole Podstawowej w Leśnej jako nauczyciel wychowania fizycznego. Jedną z jego licznych pasji było krajoznawstwo i turystyka. W ramach Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego, działającego przy Komisji Młodzieżowej, zaszczepiał młodym pokoleniom umiłowanie piękna ojczystego kraju. Pracując wcześniej w Kocierzu Moszczenickim, często zdarzało się, że  kupował im z własnych środków bilety na pociąg i autobus oraz posiłki, organizował również zbiórki odzieży dla biedniejszych dzieci.  Był szczególnie wrażliwy na potrzeby dzieci. Jako  przewodnika górskiego cechowała go duża wiedzy merytoryczna i praktyczna oraz wysoka kultura osobista.   Grał na gitarze basowej w zespole muzycznym w żywieckiej restauracji „Polonaia”, a  później w „Prezydencie” i „Magurze” w Bielsku-Białej. Był chodzącą encyklopedią, przeczytał setki książek, nie było krzyżówki, której by nie potrafił rozwiązać.  Będąc zapalonym modelarzem, tworzył, stosując różne techniki, zadziwiające precyzją modele statków, samolotów, czołgów, latawców. Działając w Klubie Modelarskim Śrubka doczekał się licznych naśladowców wśród młodzieży, jej część po opanowaniu warsztatu, zajmowała wysokie lokaty w konkursach modelarskich. Warto zaznaczyć, że wiele zestawów modelarskich, które darował uczniom, zakupił z własnych pieniędzy. Pamiętają o nim koledzy nauczyciele i byli uczniowie czego wyrazem jest opracowana pod kierunkiem Ireny Mikusek nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Leśnej kronika jego działalności. Do jej powstania przyczyniły się: Stanisława Wandzel i Ewa Piecuch.

(notatka biograficzna udostępniona przez Andrzeja Szewczyka)

 

III miejsce w finale powiatu żywieckiego  w mini piłce ręcznej zajęli chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Leśnej. Finał odbył się w Łodygowicach 18 marca 2015 r.

W ćwierćfinale nasi chłopcy rozgromili SP nr 5 z Żywca 6:0. W półfinale nie dali rady SP Łodygowice i ostatecznie zajęli III miejsce w powiecie żywieckim.

Drużynę z Leśnej stanowili: Szymon Urbaś, Michał Kołodziej, Mikołaj Kołodziej, Aleksander Moroń, Bartosz Komuniecki, Szymon Linek, Dominik Semla, Bartosz Piotrowski, Kacper Szołański, Łukasz Zuziak, Błażej Dawid, Dominik Hendzel.

Drużynę przygotował i w turnieju prowadził mgr Dariusz Urbaniak.

W czasie ferii zimowych  uczniowie  ze Szkoły Podstawowej im .K. Makuszyńskiego  w Leśnej, wybrali się do Teatru Banialuka w Bielsku – Białej, w ramach  projektu ,,Edukacja XXI wieku”. Uczniowie z klasy 1-3 oraz 4-6 obejrzeli piękne przedstawienie   pt: ,,Pierścień i Róża”.Po  tym przedstawieniu dzieci brały udział w warsztatach teatralnych, gdzie mogły zobaczyć teatr i przygotowania aktorów do występów.

17 lutego 2015 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Leśnej odbyły się Mistrzostwa Gminy Lipowa szkół podstawowych w tenisie stołowym. W zawodach wzięły udział cztery szkoły z naszej gminy – Leśna, Lipowa, Sienna i Słotwina. W obu kategoriach – dziewcząt i chłopców zwycięstwa odniosły drużyny z SP Leśna. Zwycięską drużynę dziewcząt z Leśnej stanowiły : Zuzanna Piątek, Anna Urbaniak, Emilia Pełka i Justyna Mrowiec. Zwycięska drużyna chłopców to: Szymon Urbaś, Bartosz Komuniecki, Mikołaj i Michał Kołodziejowie. Drużyny przygotował i turniej przeprowadził mgr Dariusz Urbaniak.

A oto wyniki w kategorii dziewcząt:

  1. SP Leśna 83 pkt.

  2. SP Sienna 80 pkt.

  3. SP Słotwina 66 pkt.

  4. SP Lipowa 57 pkt.

Kategoria chłopców:

  1. SP Leśna 88 pkt.

  2. SP Sienna 75 pkt.

  3. SP Lipowa 63 pkt.

  4. SP Słotwina 60 pkt.

Klasa piąta wraz z wychowawczynią Anną Skórzak przygotowały dzień patrona Kornela Makuszyńskiego. Z tej okazji odbył się konkurs wiedzy o patronie, w którym udział wzięli uczniowie z klas IV-VI. Zwyciężczynią tego konkursu została uczennica klasy IV a Aleksandra Waliczek , drugie miejsce zajęła  uczennica klasy VI Ada Przedniczek a trze miejsce: uczeń klasy VI Mikołaj Kołodziej oraz uczennica klasy V Kinga Prochot.

Po konkursie wszyscy oglądnęli fragment inscenizacji książki Kornela Makuszyńskiego: Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki.