Tradycyjnie 21 marca  uczniowie Szkoły Podstawowej w Leśnej  pożegnali kalendarzową zimę i powitali długo oczekiwaną wiosnę. Chociaż wielu uczniom pierwszy dzień wiosny kojarzy się głównie z wagarami, nasz Samorząd Uczniowski nie pozwolił uczniom nudzić się, a tym bardziej uciec z lekcji.

Klasy młodsze wzięły udział w konkursie pt. „Od przedszkola do Opola”, gdzie zaprezentowały piosenki o wiosennej tematyce. Niektórzy wykonawcy, zadali sobie więcej trudu i przygotowali swoje autorskie piosenki. Dodatkową atrakcją był pokaz mody przygotowany i zaprezentowany przez uczniów klasy VI i III b.

Punktem kulminacyjnym imprezy okazał się program „Mam Talent”, który przewidziany był dla uczniów klas IV-VI. Uczniowie zaprezentowali swoje nadzwyczajne umiejętności w poszczególnych kategoriach, takich jak: śpiew, taniec, rysunek, malowanie w mące, stylizacja fryzury oraz magia.

Samorząd Uczniowski dla wszystkich uczniów przygotował słodką niespodziankę, wszyscy wesoło się bawili i z niecierpliwością oczekują kolejnych atrakcji.

Beata Myśliwiec

Po feriach w naszej szkole przeprowadziliśmy Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym. Do zwodów zgłosiło się 20 dziewcząt i 18 chłopców z klas IV – VI. Zawody były rozgrywane przez dwa tygodnie na zajęciach Szkolnego Koła Sportowego. W piątek 14 lutego turniej zakończyliśmy. Zwycięstwo wśród dziewcząt odniosła Karolina Bysko pokonując w finale Martę Małysiak 2:0. W spotkaniu o Trzecie miejsce Patrycja Krasny wygrała również 2:0 z Joanną Piątek.
Wśród chłopców najlepszy okazał się Sebastian Urbaś, który pokonał w finale Dawida Nogę 2:0. Trzecie miejsce zajął Szymon Urbaś, który w „małym finale” ograł Mikołaja Kołodzieja również 2:0. Wszyscy nasi półfinaliści awansowali  do zawodów o Mistrzostwo Gminy Lipowa, które zostały zorganizowane w naszej szkole w poniedziałek 17 lutego.

W Mistrzostwach Gminy Lipowa nasi reprezentanci spisali się bardzo dobrze nie pozostawiając złudzeń innym szkołom naszej gminy, kto jest najlepszy w tenisa stołowego. Wśród chłopców indywidualnie pierwsze miejsce w turnieju zajął Sebastian Urbaś pokonując swego brata Szymona 3:0, a Dawid Noga zajął miejsce IV. W sumie nasi reprezentanci uzyskali 87 punktów, druga Sienna – 76 pkt., trzecia Lipowa 64 pkt., a czwarta Słotwina 60 pkt. Warto dodać, że było to czwarte z rzędu zwycięstwo naszych chłopców w Mistrzostwach Gminy Lipowa.

W turnieju dziewcząt indywidualnie najlepszą okazała się Marta Małysiak, która w finale pokonała Karolinę Bysko 3:0 rewanżując się jej za przegrane Mistrzostwa Szkoły. Czwarta była Patrycja Krasny. W sumie dziewczyny zdobyły tak jak chłopcy 87 punktów. Drugie miejsce zajęła Lipowa 71 pkt., trzecie Sienna 67 pkt. a czwarte Słotwina 61 pkt.

18 lutego 2014 r. chłopcy i dziewczyny wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu Żywieckiego. Dziewczęta w sumie zgromadziły 65 pkt. i zajęły I miejsce. Indywidualnie trzecie miejsce zajęła Marta Małysiak. Chłopcy zajęli III miejsce i zdobyli 64 pkt. Najwyżej indywidualnie uplasował się Szymon Urbaś, który zajął IV miejsce.

26 lutego nasze reprezentantki zajęły V miejsce w zawodach rejonowych w Ligocie.

Mistrzostwa szkoły i gminy zorganizował i do turniejów naszych reprezentantów przygotował mgr Dariusz Urbaniak.

W piątek gościliśmy w BWA na wystawie  Fotografia Dzikiej Przyrody. Prace wystawiane w  BWA  w Bielsku-Białej to 100 najlepszych fotografii, które zostały wyłonione w ramach konkursu. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych i najstarszych konkursów fotografii przyrodniczej na świecie, który organizowany jest rokrocznie począwszy od 1965 roku przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide. Po jesiennym rozstrzygnięciu konkursu (15 października 2013 roku) i uroczystej gali oraz wystawie w Natural History Museum w Londynie, w 2014 roku wystawa odbywa swoje tournée po świecie, w tym także – już po raz dwunasty- po Polsce. Po raz 11. kolejna wystawa pokonkursowa Fotografii Dzikiej Przyrody zostanie pokazana w Galerii Bielskiej BWA. Zobaczyliśmy również  prace Tamary Berdowskiej Malarstwo i obiekty.

27 listopada odbyły się  Andrzejki szkolne zorganizowane  przez Samorząd  Uczniowski . Na dyskotece   były   ciastka z pełnymi losami  oraz  soczki. Jednakże  największą atrakcją tejże imprezy okazał się ,,Salon Wróżb”. Podczas  zabawy Uczniowie samodzielnie przygotowali oprawę muzyczną, zadbali o sprzęt, oświetlenie oraz zabawy, a także o porządek po zakończeniu imprezy. Wszyscy bawili się wspaniale.  Nie możemy doczekać się kolejnej szkolnej dyskoteki. Kiedy następna dyskoteka???

Praca w Samorządzie wrze pełną parą. Sekcja plastyczna nie marnowała czasu i ogłosiła  w klasach konkurs plastyczny na najciekawsze Kartki Bożonarodzeniowe, które wręczono sponsorom oraz pracownikom Urzędu Gminy. Odbył się też konkurs na najładniejszą kartkę Walentynkową .

Nie zabrakło też rozrywek, które miały miejsce podczas szkolnych Walentynek . Listonosze mieli dużo pracy, roznosząc kartki  uczniom. Wszyscy świetnie się bawili.

Bal karnawałowy był punktem kulminacyjnym pracy Samorządu  Uczniowskiego. W trakcie zabawy nie zabrakło atrakcji w postaci popcornu oraz wyborów Króla i Królowej Balu.

Podsumowując, w I semestrze w  konkursie  czystości  1 miejsce zdobyła klasa 1, pozostałe klasy 2 ,3a 3b zajęły miejsce 2. Natomiast w klasach starszych, 4 klasa zajęła  1 miejsce, a  klasy 5 i 6 zajęły miejsce  2 ( wszystkie klasy otrzymały drobne upominki).

Natomiast w konkursie na staranną i ciekawą gazetkę  klasy 4 ,5, 6 otrzymały  1 miejsca i nagrody .

A teraz już pora zakasać rękawy i przygotowywać się  do  imprez, które będą towarzyszyć nadchodzącej wiośnie.

mgr Beata Myśliwiec

Głównymi punktami Spotkania był Festiwal Piosenki Turystycznej’2014 i konkurs plastyczny „W POSZUKIWANIU ZIMY’2014”.

W Festiwalu uczestniczyły zespoły i soliści. Komisja konkursu oceniła następująco:

SZKOŁY PODSTAWOWE:

 I miejsce – Patrycja Krasny

W konkursie plastycznym „W POSZUKIWANIU ZIMY’2014”., komisja wytypowała najlepsze prace:

KLASY IV i WYŻEJ:

 I miejsce – Karolina Bysko i Klaudia Płoskonka

II miejsce – Klaudia Jura,  Filip Jakubiec , Joanna Piątek

W czasie ferii SKKT wzięło udział w wycieczce na Śląsk. Zwiedzaliśmy Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach oraz Hutę Szkła Kryształowego w Zawierciu.

W Mysłowicach zobaczyliśmy samochody straży pożarnej z 1913 , 1931 czy 1947, a także wozy konne z osprzętem sprzed 150 lat, pierwsze drabiny, pompy i inny sprzęt użytkowany przez staż pożarną na przestrzeni ostatnich 100-150 lat.

W Zawierciu obserwowaliśmy, jak z płynnej masy kryształowej powstają piękne gotowe wyroby kryształowe: kieliszki, wazony, misy.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

W dniu 17.01.2014 do naszej szkoły licznie przybyli Babcie i Dziadkowie uczniów klas I-III. Dzieci przygotowały przedstawienie pt. „Cztery pory roku”. Każda klasa zaprezentowała porę roku i zatańczyła związany z nią taniec. Dziadkowie obejrzeli : Taniec żabek,  chabrów i słoneczników, warzyw i  gwiazdek. Dzięki pomocy rodziców dzieci wystąpiły w przepięknych strojach, również dobranych do pory roku. Na koniec wnukowie odśpiewali tradycyjne „Sto lat” i wówczas nie jednej Babci i Dziadkowi stanęła łza w oku.

Na gości czekało jeszcze kilka niespodzianek. Uczniowie wręczyli własnoręcznie ozdobione torciki, które dzień wcześniej przygotowały na warsztatach cukierniczych. Nie zawiedli nas rodzice, którzy przygotowali poczęstunek dla Babć i Dziadków.

Uroczystość minęła w bardzo miłej atmosferze i już wiemy, że za rok również zaprosimy nasze Babcie i Dziadków.

Nauczyciele I – III

Szkoły Podstawowej

im. K. Makuszyńskiego w Leśnej

W Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Leśnej odbyły się warsztaty cukiernicze dla klas 1-3, zorganizowane przez Piekarnię Gałuszka z Żywca.

Dzieci samodzielnie przygotowywały figurki cukrowe, którymi ozdabiały torty, przeznaczone jako upominki z okazji Dnia Babci i Dziadka.  Na warsztatach uczniowie mieli okazję również poznać przyprawy z różnych stron świata, takie jak: sól hiszpańska, kardamon, anyż, gałka muszkatołowa i cynamon. Warsztaty te stanowiły niezwykłą atrakcję dla dzieci.

 

Z wielką przyjemnością gościliśmy w naszej szkole przedszkolaków z Leśnej, Lipowej oraz Siennej. Pokazaliśmy In Jasełka , zaśpiewaliśmy kolędy i złożyliśmy im życzenia. Mamy nadzieję, że jeszcze nas odwiedzą. Z niektórymi z nich spotkamy się już za kilka miesięcy.